Prawie 50% osób starszych cierpi na bezsenność, która objawia się trudnościami z zasypianiem, wczesnym budzeniem się lub uczuciem braku wytchnienia po przebudzeniu.
Dlaczego u osób starszych pojawiają się problemy ze snem?
Wraz ze starzeniem się organizmu dochodzi do szeregu zmian, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia bezsenności, w tym związanych z wiekiem zmian w różnych rytmach okołodobowych, zmian środowiskowych i zmian w stylu życia, a także zmniejszenia ilości przyjmowanych, wchłanianych, zatrzymywanych i wykorzystywanych składników odżywczych.
Naturalny antagonista kwasu N-metylo-D-asparaginowego (NMDA) i agonista GABA, Mg2+, wydaje się odgrywać kluczową rolę w regulacji snu. Naukowcy chcieli sprawdzić wpływ suplementacji magnezem w celu poprawy bezsenności u osób starszych.
Jak wpływa magnez na poprawę snu?
Suplementacja magnezu wydaje się poprawiać subiektywne wskaźniki bezsenności, takie jak wydajność snu, czas snu i opóźnienie początku snu, wczesne poranne przebudzenia, a także obiektywne wskaźniki bezsenności, takie jak stężenie reniny, melatoniny i kortyzolu w surowicy, u osób starszych.
Źródło: