Kategorie:

Czy potrzebujesz suplementów z witaminą K dla zdrowia kości?

Avatar
Opublikowane przez rankvit

Wiesz, że Twój organizm potrzebuje wapnia i witaminy D dla mocnych, zdrowych kości. Ale czy wiesz, że Twoje kości potrzebują również witaminy K? I czy powinieneś przyjmować suplementy z witaminą K?

Gdzie występuje witamina K?

Witamina K występuje w dwóch postaciach – K1 i K2. Witamina K1 znajduje się przede wszystkim w zielonych, liściastych i krzyżowych warzywach. Witamina K2, która jest produkowana głównie przez bakterie, dzieli się na podgrupy o nazwach od MK4 do MK13, które znajdują się w niektórych produktach mlecznych, wieprzowinie, drobiu i żywności fermentowanej.

Jak witamina K wpływa na zdrowie kości?

Kilka badań naukowych wykazało, że nieodpowiednie spożycie witaminy K jest związane z niską gęstością kości i zwiększonym ryzykiem złamań.

Jedno z badań wykazało, że kobiety, które spożywały mniej niż 109 mikrogramów (mcg) witaminy K dziennie, były bardziej narażone na złamanie biodra.

Ze względu na związek pomiędzy witaminą K a zdrowiem kości, w kilku badaniach sprawdzano, czy przyjmowanie suplementów z witaminą K ma sens dla każdego, w tym dla osób z osteoporozą lub zagrożonych osteoporozą. Jak dotąd, wyniki były mieszane.

Źródło:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4600246/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9925126/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *