Kategorie:

Czy mogę przyjmować 5000 IU witaminy D3 codziennie?

Avatar
Opublikowane przez rankvit

Witamina D3 jest hormonem sekosteroidowym produkowanym w skórze w ilościach szacowanych do 25 000 jednostek międzynarodowych (j.m.) dziennie w wyniku działania promieniowania UVB.

Niedobór witaminy D jest powszechny zarówno z powodu braku odpowiedniej ekspozycji skóry na słońce, jak i dlatego, że witamina D jest obecna w bardzo niewielu źródłach pokarmowych. Niedobór jest silnie związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wielu chorób, z których kilka historycznie wykazano radykalną poprawę przy odpowiedniej ekspozycji skóry na promieniowanie UVB lub doustnej albo miejscowej suplementacji witaminą D.

Przeprowadzono badanie na ponad 4700 pacjentów szpitala, z których zdecydowana większość zgodziła się na suplementację 5000 j.m./dobę. Nie odnotowano przypadków hiperkalcemii wywołanej witaminą D3 ani żadnych zdarzeń niepożądanych związanych z suplementacją witaminą D3 u żadnego pacjenta.

U trzech pacjentów z łuszczycą stwierdzono wyraźną poprawę kliniczną skóry przy stosowaniu dawek od 20 000 do 50 000 j.m./dobę.

Podsumowując, długotrwała suplementacja witaminą D3 w dawkach od 5000 j.m./dobę wydaje się być bezpieczna, jednak należy pamiętać, aby poziom witaminy D kontrolować wykonując badania krwi i do tego dobierać odpowiednie dawkowanie, powyższe badanie było przeprowadzane na pacjentach szpitala, gdzie wszystkie wyniki były indywidualnie kontrolowane.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30611908/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.