Kategorie:

Witamina K a wpływ na wytrzymałość kości

W ostatniej dekadzie stało się oczywiste, że witamina K ma znaczący wpływ na zdrowie człowieka. Istnieje spójna linia dowodów w ludzkich badaniach epidemiologicznych i interwencyjnych, które jasno wykazują, że witamina K może poprawić zdrowie kości.

Badania prowadzone na ludziach wykazały, że witamina K może nie tylko zwiększyć gęstość mineralną kości u osób z osteoporozą, ale także faktycznie zmniejszyć liczbę złamań. Ponadto, istnieją dowody potwierdzone badaniami naukowymi, że witaminy K i D, klasyczne w metabolizmie kostnym, wspólnie wpływają na gęstość kości.

Większość z tych badań wykorzystywała witaminę K(2) w dość wysokich dawkach, co było krytykowane jako wada tych badań. Pojawiają się jednak dowody w badaniach interwencyjnych u ludzi, że witamina K(1) w znacznie niższej dawce może również korzystnie wpływać na zdrowie kości, zwłaszcza gdy jest podawana w skojarzeniu z witaminą D.

Sugeruje się kilka mechanizmów, za pomocą których witamina K może modulować metabolizm kości. Oprócz gamma-karboksylacji osteokalcyny, białka uważanego za zaangażowane w mineralizację kości, istnieje coraz więcej dowodów na to, że witamina K wpływa również pozytywnie na gospodarkę wapniową, kluczowy minerał w metabolizmie kości.

Instytut Medycyny zwiększył ostatnio referencyjne wartości spożycia witaminy K do 90 mikrog/d dla kobiet i 120 mikrog/d dla mężczyzn, co stanowi wzrost o około 50% w stosunku do poprzednich zaleceń.

Źródło:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11684396/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *